![]() |
Με 500 άλογα, αγωνιστικό στήσιμο και 0-100 χλμ./ώρα σε 3,8 δλ., η M4 GTS είναι μια από τις γρηγορότερες BMW στην ιστορία. |
Η κορυφαία έκδοση της BMW M4, η GTS,
δεν είναι πια διαθέσιμη, αφού σε λιγότερο από δύο μήνες από την παρουσίασή της,
οι 700 μόλις μονάδες που θα παραχθούν πωλήθηκαν ήδη στους νέους ιδιοκτήτες της.
![]() |
Προορισμός του γερμανικού αυτοκινήτου είναι οι πίστες. |
Παρά τη σχεδόν διπλάσια τιμή της σε σχέση με την κανονική M4, η νέα BMW M4 GTS δεν δυσκολεύτηκε να πουλήσει την
-περιορισμένη- παραγωγή της σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ενδεικτικά, στη
Γερμανία η τιμή της είναι 142.600 ευρώ κάτι που στη χώρα μας, με τους έξτρα φόρους
που επιβάλλονται, συνεπάγεται κοντά στα 190.000 ευρώ.
Η M4 GTS είναι η πιο «hardcore» εκδοχή της BMW M4, η οποία φέρει μια αναβαθμισμένη εκδοχή του 3λιτρου, 6κύλινδρου turbo βενζινοκινητήρα της BMW, με ισχύ που φθάνει στους 500 ίππους και ροπή 600 Nm.
Όλη αυτή η δύναμη στέλνεται στους πίσω τροχούς μέσω κιβωτίου διπλού συμπλέκτη με 7 σχέσεις M-DCT, με το 0-100 χλμ./ώρα να απαιτεί μόλις 3,8 δλ. και την τελική ταχύτητα να φθάνει τα 305 χλμ./ώρα. Φυσικά, η κορυφαία BMW M4 έχει αγωνιστική ανάρτηση, ενεργό M μπλοκέ διαφορικό, μεγάλους τροχούς 19 ιντσών εμπρός και 20 ιντσών πίσω, ενώ είναι και συνολικά 80 κιλά πιο ελαφριά από το κανονικό μοντέλο.
Η M4 GTS είναι η πιο «hardcore» εκδοχή της BMW M4, η οποία φέρει μια αναβαθμισμένη εκδοχή του 3λιτρου, 6κύλινδρου turbo βενζινοκινητήρα της BMW, με ισχύ που φθάνει στους 500 ίππους και ροπή 600 Nm.
Όλη αυτή η δύναμη στέλνεται στους πίσω τροχούς μέσω κιβωτίου διπλού συμπλέκτη με 7 σχέσεις M-DCT, με το 0-100 χλμ./ώρα να απαιτεί μόλις 3,8 δλ. και την τελική ταχύτητα να φθάνει τα 305 χλμ./ώρα. Φυσικά, η κορυφαία BMW M4 έχει αγωνιστική ανάρτηση, ενεργό M μπλοκέ διαφορικό, μεγάλους τροχούς 19 ιντσών εμπρός και 20 ιντσών πίσω, ενώ είναι και συνολικά 80 κιλά πιο ελαφριά από το κανονικό μοντέλο.
Σαν κερασάκι στην τούρτα τονίζουμε ότι η νέα BMW M4 GTS έχει καταγράψει ήδη έναν εκπληκτικό
χρόνο 7:28 στην περίφημη πίστα του Νίρμπουργκρινγκ, όντας πιο γρήγορη από supercars όπως η Porsche Carrera GT, η Mercedes SLS AMG GT ή η Porsche 911 GT2, αλλά και στα ίδια επίπεδα με τους
χρόνους μιας Ferrari
458 Italia ή μιας McLaren MP4-12C
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου