Νέα αποτελέσματα Euro NCAP: 5 αστέρια για τη BMW Σειρά 3, το νέο Hyundai i30, το Peugeot 208 και το Mazda CX-5
Αναρτήθηκε από
Editor
23.5.12
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhK4n6LNKZ8ymLR0GPYgMedV6HQUu6Tivgfjr42-R59yzdnLEe-LJc8yUoX3w-rGi0JgJTBohauIn7D-WlDtqtyKSpz-jDYUfsrW1-1iHs7qDfwXyi1w3_ezz8uOEyel9Zrkj98kiyMtE8/s640/208+Crash.jpg) |
Το Peugeot 208 έλαβε 5 αστέρια στις δοκιμές του Euro NCAP, επαναλαμβάνοντας την πολύ καλή επίδοση του 207 το 2006. |
Ο ανεξάρτητος οργανισμός Euro NCAP έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα τα νέα του αποτελέσματα για την παθητική ασφάλεια 4 νέων μοντέλων. Κοινό χαρακτηριστικό και των τεσσάρων, η επίτευξη της ανώτατης διάκρισης των 5 αστέρων στις καθιερωμένες δοκιμές πρόσκρουσης του οργανισμού.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhId5O_b882n5Z4VzCnl2a2APbCkWlSdZp0sCGN8ZFYYLEeLxur2uW7jYnqREBaGeQBaONpNT5-cRCtyiPCppqpM8qrOUT5y6OZNH22Kpu_BA3oJ8TvCNqKu3HQmf7rhbNcke1RtPkI9wo/s320/i30+Crash.jpg) |
Με 5 αστέρια για την παθητική ασφάλεια που προσφέρει,
επιβραβεύθηκε και το νέο Hyundai i30. |
Δικαιώνοντας τις προβλέψεις των κατασκευάστριων εταιρειών τους, και τα 4 νέα μοντέλα που υποβλήθηκαν στα crash test του Euro NCAP κατάφεραν να λάβουν την ανώτατη διάκριση των 5 αστέρων για την παθητική ασφάλεια που προσφέρουν. Πρόκειται για τη νέα BMW Σειρά 3 και το Peugeot 208, που ήδη διατίθενται στην Ελληνική αγορά, καθώς επίσης και για το νέο Hyundai i30 που θα δούμε τον Ιούλιο, αλλά και για το Mazda CX-5, που προς το παρόν δεν θα εισαχθεί στην Ελλάδα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiWUToM14gdO-UtIGfq3K86vCZ81lfgYcO8iv-IiXgUKLo3jW2dJWxjTOlVMFFz0As4vK2uC63nd5ce2cUfcc5wvCfikC7SkdrsyogzPns3GnOycBCRUWqfzDTInrGslXgxUU9rBWg2RBk/s320/3+Series+Crash.jpg) |
H BMW Σειρά 3 έλαβε και αυτή 5 αστέρια
στα crash test του Euro NCAP. |
Σε ό,τι αφορά στα αναλυτικά αποτελέσματα των αυτοκινήτων, η BMW Σειρά 3 βαθμολογήθηκε με ένα πολύ καλό ποσοστό 78% στην προστασία των πεζών, ενώ έλαβε 95% στην προστασία των ενηλίκων, 84% στην προστασία των παιδιών και 86% στη βαθμολόγηση των Συστημάτων ασφαλείας της. Το Peugeot 208 έλαβε 88% στους ενήλικες, 78% στα παιδιά, 61% στους πεζούς και 83% στα Συστήματα ασφαλείας. Το Hyundai i30 με τη σειρά του είχε την υψηλότερη βαθμολόγηση στην προστασία των παιδιών (90%), ενώ αντίστοιχη ήταν η βαθμολογία του στην προστασία των ενηλίκων (67% και 86% στους πεζούς και τα Συστήματα ασφαλείας αντίστοιχα). Το Mazda CX-5 τέλος, βαθμολογήθηκε με 94% στους ενήλικες, 87% στα παιδιά, 64% στους πεζούς και 86% στα Συστήματα ασφαλείας.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου