Η Infiniti ετοιμάζεται να παρουσιάσει στα φετινά καλλιστεία αυτοκινήτων Concours d'Elegance του Pebble Beach στις Η.Π.Α. ένα νέο και εντυπωσιακό πρωτότυπο, που θυμίζει τα θρυλικά αγωνιστικά αυτοκίνητα του παρελθόντος.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMrivrjocglP_gIMD-zuOjXQKCbng3Xg427G3SsY859mhBatrsLFlJTedaa0pR2OvMfxxPQJGVZ97MPbxuzuuxDWEcf-a0VVvDLrso_kJ2G8xytj-YWPXC_zJfRh0lF5YplvevQqlEgSY/s320/Prototype+9c.jpg)
Το αμάξωμά του είναι κατασκευασμένο στο χέρι από αλουμινένια πάνελ, έχοντας ένα ανοιχτό κόκπιτ που τοποθετείται πίσω από το πολύ μακρύ καπό, ενώ οι τροχοί του Prototype 9 βγαίνουν αρκετά έξω από το αμάξωμα.
Για την κίνησή του φροντίζει ένας ηλεκτρικός κινητήρας ισχύος 148 ίππων με ροπή 320 Nm, ο οποίος προέρχεται από το νέο ηλεκτρικό Nissan LEAF, που θα δούμε μέσα στη χρονιά. Η απαιτούμενη ισχύς παρέχεται από μια συστοιχία μπαταριών 30 kWh.
Λόγω του χαμηλού του βάρους (890 κιλά), οι επιταχύνσεις είναι πολύ γρήγορες, με 0-100 χλμ./ώρα σε 5,5 δευτερόλεπτα. Η τελική του ταχύτητα αγγίζει τα 170 χλμ./ώρα, ενώ η αυτονομία του για χρήση σε πίστα είναι σχεδόν 20 λεπτά.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου