Μια νέα τεχνολογία, η οποία σύμφωνα με την εταιρεία θα μειώσει κατά 30% την κατανάλωση και τους ρύπους των βενζινοκινητήρων θα βάλει στην παραγωγή η Mazda το 2018.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMUvuiGVcAADYwQxh-t7_gLPOoKGnR4PHFpjnTIjrIvRZM8rivwPqAs6y6O4Y5AqJbws7wW8d-JdgMd1tEIKUGI55zU0nTHc-bRlu_YWCkRnuC7-YVKjAkn7yeurK9KjvmmCNHS-bOKA/s320/Mazda+Skyactiv2.jpg)
Με τον τρόπο αυτό η Mazda υπόσχεται ότι θα μειώσει την κατανάλωση και τους ρύπους στη νέα γενιά Skyactiv 2 βενζινοκινητήρων της κατά 30% ή ειδικότερα και στην περίπτωση του νέου Mazda 3 που θα λάβει πρώτο τον νέο κινητήρα το 2018, η πραγματική κατανάλωσή του θα είναι μόνο 3,3 λτ./100 χλμ.!
Εμείς από την πλευράς μας θα πρέπει να σημειώσουμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που μια αυτοκινητοβιομηχανία πειραματίζεται με αυτή την τεχνική, αφού κατά καιρούς η GM, η Mercedes ή η VW έχουν δοκιμάσει σε πρωτότυπά τους το HCCI, ωστόσο η Mazda είναι η πρώτη που θα το βάλει στην παραγωγή.
Αναμένεται να δούμε πως λοιπόν θα είναι και στην πράξη αυτή η τεχνολογία και κυρίως, εάν θα επιβεβαιωθεί η μείωση στην κατανάλωση και τους ρύπους που υπόσχεται η Mazda.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου