Η Maserati δημιουργεί μια νέα, επετειακή και συνάμα συλλεκτική έκδοση της GranTurismo, η οποία είναι αφιερωμένη στη χρονιά 1957, μια χρονιά κατά την οποία η Maserati κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1, ενώ παράλληλα λάνσαρε και την θρυλική 3500 GT.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjTB9zPCKe2iyBMLLP6EAE7FRV_YJ9wkdK54adjJB67bzc3ERVnUIXBuRi3BYXWEreCTClBtxPvOv9wmxcErQBonNyqs0SNzhPIAiZ4jeIFcbfwwKvlLP5s1FmG2ErWHHNePOOrdAjKGg/s320/GranTurismo+Special4.jpg)
Παράλληλα, στο αμάξωμα έχουν προστεθεί νέα τμήματα από ανθρακονήματα (εμπρός σπόιλερ, πλαϊνοί καθρέπτες, πίσω αεροτομή, καπάκια χειρολαβών), ενώ επιπλέον υπάρχουν 20 ιντσών μαύρες γυαλιστερές ζάντες.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiA_K1VC2TC_9iJ1QFjwHAVq5okeskFc7zcPozqbP9pkUYd9UpkjdKfbHN_Sfscgitm51IKhGroni0xPwQwtsnl4lw6eRVoIC3WLfo6BHGi5pn8QekrkkU2HzcmqEjzShySlODseZJ7Gw/s320/GranTurismo+Special2.jpg)
Οι αγοραστές της νέας Maserati GranTurismo Special Edition θα μπορούν να επιλέξουν μεταξύ τριών ειδικών για την έκδοση εξωτερικών χρωμάτων ή τεσσάρων χρωμάτων από την παλέτα της «απλής» GranTurismo.
Το μοτέρ της παραμένει ο 4,7 λίτρων ατμοσφαιρικός V8 των 460 ίππων, που συνδυάζεται με 6τάχυτο αυτόματο ή αντίστοιχων σχέσεων σειριακό κιβώτιο ταχυτήτων.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου