Τον περασμένο Νοέμβριο η Roush Performance είχε παρουσιάσει μια εντυπωσιακή πρόταση βελτίωσης με 500 άλογα για το Ford Focus RS και πλέον, μας το ξαναπαρουσιάζει, με νέες εντυπωσιακές ζάντες.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEif9j315BKu1-KCrlKiqWxwRM8RfvUw0eVQqkATRHKdSjf2OuqEkJMJ6N_qBm9_ZqIq7qU1YLWkuWlhbhMuVAu7xmH3-GyDO5YNCV__s0yMhpA1HhWpcI4yC2Hay8X8shj5AaMZ1_-hPeM/s320/Roush+Focus+new2.jpg)
Ωστόσο, το highlight του αυτοκινήτου παραμένει η ισχύς του, αφού μετά από ένα νέο μπλοκ, σύστημα ψύξης και ECU, ο 2,3 λίτρων EcoBoost της Ford αποκτά 500 άλογα ισχύος από 350 εργοστασιακά.
Υπάρχουν φυσικά και άλλες βελτιώσεις, όπως τα ενισχυμένα φρένα, η εξάτμιση με ενεργά κλαπέτα, η 3 σημείων ρυθμιζόμενη ανάρτηση, αλλά και το bodykit που αποτελείται από custon εμπρόσθιο σπόιλερ, καπό, πίσω αεροτομή και διαχύτη.
Ως προς τις επιδόσεις, η Roush δεν έχει ανακοινώσει νούμερα επιταχύνσεων του Focus RS της, ωστόσο είναι σίγουρο ότι το 0-100 χλμ./ώρα μειώνεται πολύ πιο κάτω από τα 4,7 δευτερόλεπτα του εργοστασιακού μοντέλου.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου