Απόλυτη κυριαρχία της Peugeot στο Ράλι Ντακάρ!

Ολοκληρώθηκε ο πιο δύσκολος αγώνας παγκοσμίως, το Ράλι Ντακάρ, και η Peugeot ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια έναντι της Mini και της Toyota, κάνοντας το 1-2-3 στην τελική κατάταξη.

Μεγάλος νικητής στο φετινό αγώνα ήταν ο Γάλλος Στεφάν Πετερανσέλ με το Peugeot 3008 DKR, ο οποίος σημείωσε την 13η νίκη του στο Ντακάρ (7 με αυτοκίνητο, 6 με μοτοσικλέτα) και τη δεύτερη συνεχόμενη μετά την περσινή.

Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε την αγώνα ο 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ράλι, ο Σεμπαστιάν Λεμπ, έχοντας διαφορά μόνο 5 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα από τον team-mate του, ενώ τρίτος ήταν ο Σιρίλ Ντεπρέ πάλι με Peugeot 3008 DKR.

Την πρώτη 5άδα συμπλήρωσαν ο Νάνι Ρόμα και ο Ζινιέλ ντε Βιγιέ με Toyota Hilux, ενώ το πρώτο Mini ήταν αυτό του Ορλάντο Τερρανόβα στην 6η θέση. Στις μοτοσικλέτες, ο Σαμ Σάντερλαντ κέρδισε με την KTM 450 Rally τον αγώνα, ενώ οι Ρώσοι Έντουαρντ Νικολάεφ, Εβγένι Γιάκοβλεφ και Βλαντιμίρ Ριμπακόφ, ήταν οι νικητές στα φορτηγά.