Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωσή της, η Honda συμπλήρωσε τα 100 εκατομμύρια αυτοκίνητα, μέσα σε 53 χρόνια από το πρώτο αυτοκίνητο που βγήκε από τη γραμμή παραγωγής της.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7tMhnvXUuWhOEj-Lop4vYJ4CUBdcxUWbr6Bv49bPRjAb-7KvwO-jZjf0VBc-vrakCfu2R4h4Wkbeql0SXcCe2HIA8P7Tm5vPRhCdfTO8j26Ylsoyl7_sD2HYQuR6si2W8FDJbvkSU1AA/s320/Civic+new.jpg)
Ένα χρόνο αργότερα η Honda δημιούργησε το πρώτο της εργοστάσιο ειδικά για την κατασκευή αυτοκινήτων στην πόλη Sayama της Ιαπωνίας, ξεκινώντας παράλληλα και την παραγωγή ενός ακόμα μοντέλου, του θρυλικού S600 roadster.
Από τότε, η Honda έχει αυξήσει τον ετήσιο όγκο παραγωγής της, επεκτείνοντας την οικογένεια των διαθέσιμων μοντέλων της και εξάγοντας τα προϊόντα της σε ακόμα μεγαλύτερο αριθμό χωρών.
Σήμερα, η γκάμα της ιαπωνικής εταιρείας αποτελείται κυρίως από παγκόσμια μοντέλα, το μικρό Jazz, το μικρομεσαίο Civic και το μεσαίο Accord, μαζί με τα crossover HR-V και CR-V, αλλά και το supercar NSX. Συνολικά, η Honda διαθέτει 34 σημεία παραγωγής αυτοκινήτων σε πέντε ηπείρους.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου